Jeżeli ktoś będzie chciał obecnie sprzedać mieszkanie czy dom, jakie wybudowane zostały przed 2009 rokiem, to musi pamiętać o tym, żeby spełnić jedną ważną formalność. Mianowicie chodzi o świadectwo energetyczne, jakie jest niezbędne w przypadku takiej transakcji. Za niedopełnienie tego grożą poważne finansowe konsekwencje, dlatego też nie warto o nim zapominać. Zresztą dotyczy to nie tylko sprzedaży, lecz również i zwykłego wynajmu, w jego przypadku także wspomniany dokument będzie potrzebny.

Koszty zrobienia świadectwa energetycznego do wysokich nie należą, potencjalne kary będą znacznie wyższe. Jeśli do oceny jest nieduży dom czy mieszkanie, to bez żadnego problemu nowino się udać zamknąć w kwocie kilkuset złotych. Właściciele większych nieruchomości zapłacą nieco więcej, lecz dla osoby prywatnej nie powinno to przekroczyć tysiąca. Nie powinno być też żadnych problemów ze znalezieniem fachowca czy też firmy, która to zrealizuje.

Po wpisaniu w jednej z wyszukiwarek słów audyty energetyczne czyste powietrze dostanie się listę adresów, starczy wybrać jakiś, zatelefonować i umówić się wszystkie prace. Zapewne będzie trzeba dostarczyć wymagane dokumenty i fotografie budynku, lecz wszystko to powie już osoba wykonująca świadectwo. Tego typu dokument dostać można w formie papierowej i elektronicznej, obie są uznawane przez instytucje i urzędy. Jeśli w obiekcie nie będzie modyfikacji i przeróbek, to certyfikat będzie ważny przez 10 lat. Ale jeśli wykonane zostaną jakieś duże przeróbki, to będzie go trzeba powtórzyć.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY