Dla większości osób jednym z podstawowych zakupów przed świętami jest żywa choinka. W ostatnich czasach takie drzewka zaczęły się cieszyć rosnącą popularnością, ponieważ posiadają one sporo istotnych zalet. Przede wszystkim dają one znacznie inny klimat we wnętrzu niż sztuczne choinki. Są gatunki, które przez kilka tygodni potrafią pięknie pachnieć żywicą, przez co przypomina to pobyt w prawdziwym lesie. Poza tym każda żywa choinka będzie niepowtarzalna i wyjątkowa, co też stanowi duży plus w porównaniu do sztucznych. Kolejną istotną rzeczą jest ekologia, na którą obecnie zwraca się coraz więcej uwagi.

Świerki czy jodły uprawiane są w specjalnych hodowlach, gdzie rosną przez kilka lat, będąc domem dla wielu owadów i zwierząt. W związku z tym że są to sztuczne plantacje, to w żaden sposób nie jest niszczone środowisko naturalne, a w ten sposób zagospodarowuje się chociażby nieużytki, jakie nie miałyby innego zastosowania. Dlatego też pierwszą rzeczą, którą należy zobaczyć przy zakupie choinki jest jej pochodzenie. Każdy ze sprzedawców posiadać powinien dokumenty potwierdzające pochodzenie, jeśli nie będzie ich chciał pokazać, to jednak lepiej znaleźć inne miejsce.

Samych choinek można szukać w sporej ilości miejsc. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim rozmaite markety, tam z reguły znajdzie się jakieś stoisko z choinkami. Można też zaglądać na place targowe i bazary, oraz oczywiście wykorzystać internet. Jeżeli się wpisze w wyszukiwarce hasło świerk cięty hurt śląskie, to się dostanie namiary na firmy, w których można zamówić żywą choinkę, albo pojedynczą, albo jakąś ich większą ilość. W związku z tym że obecnie w sprzedaży jest kilka gatunków choinek, to warto poznać czym one się cechują i wybrać najbardziej odpowiedni.

Całkiem niedawno jeszcze najpopularniejsze były pospolite świerki, które są tanie, mają bardzo ładny zapach, ale także jedną dużą wadę. Mianowicie po krótkim okresie czasu zaczynają wypadać z nich igły, i trzeba je niestety systematycznie sprzątać. Reszta gatunków świerków, to znaczy srebrzysty i kłujący, mają już znacznie trwalsze igły, lecz one nie cieszą się taką popularnością. Być może z tego powodu, że od kilku lat najchętniej są wybierane jodły kaukaskie. Ten gatunek nie rośnie u nas naturalnie z uwagi na odmienne wymagania, ale na plantacjach da się go uprawiać. Jodły mają zielone, gęste gałązki, i prezentują się bardzo ładnie nawet z niedużą ilością ozdób.

Z reguły w każdym punkcie sprzedaży będą dostępne różne wielkości choinek. Dlatego też warto zastanowić się dobrze, czego się będzie potrzebować, i wybrać najbardziej odpowiednią. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, żeby drzewko było niedawno ścięte i miało ładne, nie uschnięte gałęzie. W niektórych punktach sprzedaży choinki zaczynają się pojawiać już na początku grudnia, i w takich sytuacjach na święta niekoniecznie już będą one w dobrym stanie. Podczas zakupu choinki trzeba ją odpowiednio przystosować do panujących w mieszkaniu temperatur. Bardzo ważne jest także jej trzymanie w pojemniku z wodą, co znacznie wydłuży świeżość.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY