
Drewno to jeden z najszlachetniejszych surowców do wyrobu mebli, co przekłada się również na jego cenę, ale także na delikatną strukturę. Należy pamiętać, że zanim stało się ono naszym stołem czy komodą, było żywą tkanką, dlatego też jego wnętrze jest twarde, ale jednocześnie bardzo delikatne.
Jak nie należy postępować z drewnianymi meblami?
Każdy mebel z drewna, który trafia do sprzedaży, jest solidnie zaimpregnowany – to znaczy zabezpieczony przed wilgocią i jej szkodliwym działaniem. Na skutek wilgoci drewno może rozkurczać się, a potem gdy wysycha – kurczyć. To sprawia, że po pewnym czasie skruszeje, jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowane, a później nie będzie się o nie właściwie dbało. Pamiętajmy, że meble lakierowane nie lubią szorowania, promieniowania UV, czy silnych środków chemicznych.
Jak czyścić drewniane meble?
Na stronie https://www.meble.pl/poradnik możesz dowiedzieć się, jak należy postępować z meblami z drewna. Przede wszystkim konieczne jest ich systematyczne odkurzanie – można to robić na sucho lub z użyciem specjalnych środków zawierających woski. Te substancje lekko natłuszczają drewno i działają antystatycznie, przez co kurz nie osadza się na nich tak bardzo. Drewno warto też od czasu do czasu zakonserwować przy pomocy specjalnych środków, aby wydobyć jego naturalny kolor. Czasami przy długim użytkowaniu drewniane wyroby odbarwiają się, stąd ta czynność wydaje się być odpowiednim rozwiązaniem. W przypadku oblania drewnianego stołu zwykle wystarczy ściereczka nasączona wodą lub z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli będziesz regularnie odkurzać swoje meble i unikać wylewania na nie lepkich, mocno barwiących cieczy, będą one służyły przez długie lata.
Większość mebli z litego drewna nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych poza odkurzaniem i ewentualnym natłuszczaniem. W niektórych przypadkach może się jednak okazać konieczne lekkie zeszlifowanie ich powierzchni, zaimpregnowanie i ewentualne zabezpieczenie lakierem lub bejcą.