Rynek nieruchomości w naszym kraju jakiś czas temu spotkała duża rewolucja. Zaczęły bowiem obowiązywać przepisy mówiące o potrzebie zrobienia certyfikatów energetycznych. Główną rolą tych dokumentów jest informowanie o tym, jakie zużycie energii potrzebne będzie w przypadku konkretnego budynku. Przede wszystkim chodzi o ogrzewanie, gdyż tu zapotrzebowanie energetyczne będzie największe, lecz również i chłodzenie, wentylację czy podgrzewanie użytkowej wody. A zapotrzebowanie to bardzo może się różnić, na przykład z uwagi na zastosowaną izolację ścian czy jakość i szczelność zamontowanych okien.

Obecnie tego typu świadectwo muszą posiadać wszystkie budynki postawione po roku 2009, bez względu na plany ich właścicieli. Przy starszych budynkach świadectwo energetyczne potrzebne będzie wyłącznie wówczas, gdy ktoś będzie je chciał wynająć czy sprzedać. Lecz być może za jakiś czas i to się zmieni, bo prawdopodobnie będzie trzeba weryfikować również starsze budynki, nawet mające więcej niż trzydzieści lat. Sama weryfikacja nie może być wykonana przez przypadkową osobę, a jedynie przez kogoś, kto posiada uprawnienia do tego. Ale też doświadczenie i umiejętności pozwalające mu to zrobić rzetelnie i dokładnie.

Nie powinno być większych problemów ze znalezieniem kogoś, kto się zajmie taką sprawą. Jeżeli się nie ma nikogo znajomego, to można na przykład skorzystać z internetu. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło Charakterystyka energetyczna budynku, a później przeglądnąć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY