Blachy znajdują zastosowanie w lokalizacjach nadzwyczaj narażonych na niekorzystne działanie środowiska naturalnego. Najczęstszym funkcją tego typu blachodachówek jest obicie dachów, w związku z czym blachy te nieustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem oraz słońcem. Aby zapobiec niszczeniu dachów, wypada przeprowadzać ich regularną konserwację. Każdego rodzaju blachy mają inne oczekiwania w tym zakresie.

Sprawiedliwy i troszczący się o dobro kontrahenta dystrybutor bezwzględnie ma obowiązek umieszczać wiadomości dotyczące fachowych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane konsumentowi – tam jest również informacja, jakie blachowkręty wykorzystywać. Oczekiwania te obejmują standardy rozładunku, instalacji, gromadzenia oraz konserwacji. By blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne i szczelne pokrycie dachu, należy szczegółowo przestrzegać dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim jawnie, żeby zdobyć szczegółowe wiadomości.

Dachy wykonane z blach są wielce narażone na działanie szkodliwych elementów środowiskowych. Demolować je może słońce, deszcz, wiatr, a też znajdujące się w powietrzu materiały chemiczne i mchy i porosty. Na obecność tych dwóch ostatnich w wielu przypadkach skarżą się użytkownicy dachów. Rozkwit porostów oraz mchów nie wynika jednak z nieodpowiedniego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je nadzwyczaj szybko usunąć.

Porosty i mchy pojawiają się zazwyczaj na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu lub ewentualnie w cieniu drzew. Aby je usunąć, najprzyzwoiciej jest wykorzystywać szczególne środki przeciw porostom. Należy nim spryskać blachę przy użyciu trafnych środków ostrożności. Bez żadnych zahamowań wypada pamiętać o tym, iż są to substancje wielce toksyczne, w związku z czym należałoby zabezpieczyć rury oraz rynny. W razie jakichkolwiek problemów z eliminowaniem mchów z blach należy skontaktować się z producentem bądź doświadczonymi monterami.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY