Beton jest jednym z najważniejszych surowców stosowanych w budowlanej branży, to przez jego właściwości mogą być budowane wysokie budynki czy ogromne obiekty przemysłowe. Ponieważ się go wylewa w postaci płynnej, to zapewnia to duże możliwości kształtowania najróżniejszych elementów budynków. Z reguły łączony jest ze stalą, poprawiającą wytrzymałość i odporność. Samych odmian betonu jest dużo na rynku, najczęściej są stosowane betony zwykłe, ale poprzez różne modyfikacje zawartości uzyskać można materiał o specyficznych właściwościach.

Sam skład betonu wygląda prosto, bowiem taka mieszanka zawiera kruszywo i cement dobrane w odpowiednich proporcjach. Cementy są dostępne są w kilku odmianach, różniących się od siebie wytrzymałością na ściskanie oraz czasem wiązania, i między innymi od tego w dużym stopniu zależy wytrzymałość gotowej konstrukcji.

Kruszywa które się dodaje do mieszanki mają różną grubość, z reguły będzie to płukany żwir oraz piasek. W branży budowlanej najczęściej stosowany jest beton nazywany zwykłym, który posiada kilka różnych klas określających wytrzymałość, które się dobiera do danych potrzeb. W czasie samodzielnego przygotowywania betonu należy zachować dokładne proporcje poszczególnych składników oraz odpowiednio wykonać samo mieszanie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno gotowego betonu, który zostanie dostarczony na budowę w płynnej postaci, przygotowany do wylania.

W architektonicznych zastosowaniach często jest używana specjalna odmiana betonu, charakteryzująca się się gładką powierzchnią po stwardnieniu, nie wymagającą późniejszego obrabiania. Jeśli zamiast kruszyw zostanie użyty granulat ze styropianu, to znacznie się zmniejszy ciężar tego typu materiału, przy niedużym ograniczeniu wytrzymałości. Wybór odpowiedniego betonu ma duże znaczenie dla budowanej konstrukcji, tak więc trzeba się tu dokładnie trzymać norm, a jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to może w wyszukiwarce wpisać hasło beton wodoszczelny w workach i przejrzeć otrzymane strony.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY